-nattligt kvällsmöte…

Vi bor ju i en liten by, i alla fall under halva året.
På sommaren kommer ”sommarstugefolket” som är många fler än byns fasta invånare- och denna sommar har vi dessutom fått en ”campingplats” i hamnen.
Vår lilla hamn med dansbana, utedass och badplats ”invaderades” av husbilar och husvagnar och ingen kunde riktigt förstå hur de hittat hit till ”avkrokarnas avkrok”, vår by ligger ju inte direkt centralt
Jo, det visade sig att den fanns som populär och gratis camping på div sidor på nätet… i flera länder
I och med att hamnplanen varken är dimensionerad eller tänkt som camping har det ställt till problem
Det fanns en elstolpe som brukade användas vid sommarfester- inte för husbilar / husvagnars behov
Det lilla dasset som tillhör sälmuseet fylldes snabbt av tömda latrintunnor- och när dasset var överfullt tömde man helt sonika sina latriner i vattnet… och vår badplats blev ett minne blott- vattnet är förorenat.

Mao- dessa fricampare är inte så populära i byn, men någonstans är det ju inte deras fel ( jo, de som grisat ner och betett sig illa, och låtit sina hundar springa lösa på byn) men andra har läst på nätet om det perfekta stället vid havet där man kan stanna någon vecka.- och dessutom helt gratis.

Alltnog
Vi brukar ta en sen kvällspromenad till stranden när luften är lite svalare, men undvikit det sista tiden eftersom vi hört att det varit många lösspringande hundar där nere

Sent igårkväll var det så härligt så vi tog med Ellen och Hugo en sväng, och väl nere i hamnen träffade vi 6-7 av byns bofasta med sina hundar. Hundarna badade och vi umgicks.
Det fanns visserligen några övernattande fricampare också, men inga lösspringande hundar- och på nåt sätt kändes det som vi återtog vår by och strand, och hundarna var lyckliga att få springa i vattnet och bada lite och vi dryftade det som hänt på sista tiden- sånt som man gör i en lite ny när man träffas (Mao vanligt skvaller 😀

Varken vi eller någon annan i byn har något emot sommargäster, (även om vi gnäller ibland på sommarfolket 😀
Men när man inte tar hänsyn, förstör och inte respekterar de ”bofasta” sommarstugorna utan tror att de är servicepersonal till ”campingen”- då är det inte kul längre

Vi vill inte stänga av vägen till vår hamn/ badstrand. Det har varit perfekt för barnfamiljer med en långgrund sandstrand, en boulebana, grillplats och en liten gräsplätt- men vi ville ju inte heller att vår badvik ska behöva stängas pga otjänligt vatten med massor av kolibakterier , eller att den lilla gräsplätten nu är ett minne blott

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *